MatcherSpelschema»
Slut
BIF4
MODO1
Slut e. OT
VLH1
FHC2
Slut
HV713
DIF2
Idag 19:00
SAIK0
FBK0
Idag 19:00
ÖHK0
LHF0
Idag 19:00
LHC0
LIF0
27/11 19:00
MODO0
HV710
27/11 19:00
DIF0
VLH0
27/11 19:00
FHC0
BIF0
28/11 19:00
LHF0
SAIK0
28/11 19:00
LIF0
ÖHK0
28/11 19:00
FBK0
LHC0
29/11 16:00
SAIK0
VLH0
Nyheter från SHL
Regelförändring i SHL - Spel tre mot tre i förlängning
16:00 

Spel tre mot tre i förlängning införs i SHL under resterande omgångar med start den 26 december. "Vår förhoppning är att fler oavgjorda matcher kommer att avgöras under förlängningen", säger SHL:s sportchef Johan Hemlin.

Mark Matheson lämnar Linköping HC
14:15 

Djurgården siktar på tredje raka hemmasegern
14:10 

På torsdagen drabbar Djurgården och Växjö samman igen i en returmatch på en av de häftigare matcherna hittills den här säsongen. Den spelades i Växjö och slutade med hemmaseger med 6-5 efter förlängning och innehöll det mesta. Med den matchen i minnet kan vi förvänta oss en spännande och sevärd tillställning när pucken släpps på Hovet 19.00 på torsdagskvällen.

Fortsätter Frölunda sin framfart i toppen?
14:08 

Frölunda tog två mycket meriterande poäng då man bortabesegrade Växjö med 2-1 efter förlängning i ett hett toppmöte. Återigen fick Mats Rosseli-Olsen agera matchvinnare och frågan är om norrmannen återigen kliver fram och leder sitt Frölunda till seger.

Nya tuffa MODO Hockey tar sig an HV71
14:05 

MODO Hockey har fått de stora rubrikerna de senaste dagarna då man plockat in den NHL-meriterade forwarden Donald Brashear i truppen. Nu ska nyförvärvet och hans mannar inta hemmaisen för möte med HV71. 

Malte Strömwall lämnar Växjö Lakers
12:42 

Klubbnyheter
"Vi måste komma ut starkt"
16:49 

Bill Sweatt gjorde Brynäs första mål igår när man besegrade Modo med 4-1 i Gavlerinken Arena. Trots vinsten tycker Bill att laget inleder matchen alldeles för svagt.

Biljettinfo: 27/11 och 29/11
16:04 

Denna vecka bjuder upp till tre extremt viktiga och spännande matcher. Två av dem spelas i Fjällräven Center och här kommer information om biljetter och hur du kan maximera just DIN upplevelse hos oss. 

"Det är en bra känsla i hela truppen"
14:25 

LHCTV pratade med forwarden Fredric Andersson om kvällens hemmamatch mot Leksands IF.

Inför MODO Hockey – HV71
14:15 

Två hemmamatcher väntar MODO Hockey under veckoslutet. I morgon HV71 och på lördag Luleå. – Egentligen så har vi inte något fokus på vilka vi möter. Fokus ligger på oss själva. Att vi ska prestera under 60 minuter – att vi är beredda att göra det som krävs för att nå resultat, säger MODO Hockeys assisterande coach Henrik Gradin.

LHC och Matheson går skilda vägar
14:10 

Linköping Hockey Club meddelar idag att man har valt att gå skilda vägar med kanadensiske backen Mark Matheson. Anledningen är att LHC inte kan erbjuda Mark den speltid som han behöver.

"Roligt att få starta med en vinst"
14:03 

Det blev snabba ryck för centern Emil Lundberg som blev inlånad av Brynäs IF i måndags. Igår spelade han sin första match i Brynäströjan, då blev det seger mot Modo med 4-1. Emil är nöjd med sin egen insats i matchen och ser fram emot morgondagens match mot tabellettan Frölunda.

Video från SHL Play
0:38

Inför Djurgården Hockey-Växjö Lakers

0:38

Inför Frölunda HC-Brynäs IF

0:35

Inför MODO Hockey-HV71

3:08

Växjö Lakers - Frölunda HC

3:08

Brynäs IF - MODO Hockey

3:08

HV71 - Djurgårdens IF

4:00

Veckans snyggaste räddning 25/11

4:00

Veckans snyggaste mål 25/11

0:41

Inför Linköping HC-Leksands IF

0:43

Inför Örebro Hockey-Luleå Hockey

0:43

Inför Skellefteå AIK-Färjestad BK

7:12

141124 #oslipat - avsnitt 3

1:22

40 ögonblick - Björklövens guldyra

0:49

Inför Växjö Lakers-Frölunda HC

0:41

Inför HV71-Djurgården Hockey

5:39

Straffläggning Leksand-HV71

Tabell
 LagGPGDP
1Frölunda HC241649
2Skellefteå AIK231344
3HV71241542
4Växjö Lakers24838
5Djurgården Hockey24-436
6Linköping HC23635
7Örebro Hockey23235
8Brynäs IF24-234
9Luleå Hockey23231
10Färjestad BK23-1628
11MODO Hockey24-1826
12Leksands IF23-2225
Poängliga
 SpelareGPGATP
1Jeff Taffe2291726
2Tuomas Kiiskinen2412921
3Jacob Micflikier22101121
4Greg Scott 2191221
5Erik Christensen2261521
6Mathis Olimb2361521
7Broc Little23101020
8Anton Rödin24101020
9Kirill Kabanov2361319
10Cory Murphy2441519
11Andrew Calof2310818
12Bill Sweatt2410818
LIVE
Slut
BIF4
MODO1
Slut e. OT
VLH1
FHC2
Slut
HV713
DIF2
Idag 19:00
SAIK0
FBK0
Idag 19:00
ÖHK0
LHF0
Idag 19:00
LHC0
LIF0
27/11 19:00
MODO0
HV710
27/11 19:00
DIF0
VLH0
27/11 19:00
FHC0
BIF0
28/11 19:00
LHF0
SAIK0
28/11 19:00
LIF0
ÖHK0
28/11 19:00
FBK0
LHC0
29/11 16:00
SAIK0
VLH0