MatcherSpelschema»
26/12 16:00
MODO0
VLH0
26/12 16:00
DIF0
LIF0
26/12 16:00
FBK0
LHF0
26/12 16:00
FHC0
LHC0
26/12 18:30
ÖHK0
SAIK0
26/12 18:30
HV710
BIF0
28/12 16:00
MODO0
LIF0
28/12 16:00
VLH0
LHF0
28/12 16:00
LHC0
ÖHK0
28/12 16:00
HV710
SAIK0
28/12 18:30
DIF0
BIF0
28/12 18:30
FBK0
FHC0
30/12 19:00
LHF0
DIF0
Nyheter från SHL
HV71:s otroliga resa till klubbens första SM-guld 1995
19/12 

Säsongen 1994/1995 svarade HV71 för en resa i slutspelet som varit oöverträffat både före och efter det. Laget vann nämligen SM-guld efter att ha nått slutspel som åttonde och sista lag, dessutom klubbens första. Detta är ett av alla 40 minnesvärda ögonblick som SHL.se kommer att uppmärksamma under säsongen med anledning av att det är den 40:e säsongen som spelas i SHL.

Wesslaus räddade friläge är "Veckans snyggaste"
17/12 

Många målvakter har visat upp sin potential i veckan som gått men det är en av dem som stuckit ut lite extra och som toppar veckans lista. Programmet "Veckans snyggaste" radar här i tur och ordning upp de fem snyggaste räddningarna från veckan som gått.

Samuelssons finurlighet "Veckans snyggaste"
17/12 

Vi bjöds på en hel del läckerheter under förra veckans matcher i SHL. Programmet "Veckans snyggaste" radar här i tur och ordning upp de fem snyggaste målen från veckan som gått.

40 ögonblick: Brynäs SM-guld 2012
16/12 

2011/2012 var säsongen då Brynäs IF, en av Sveriges mest anrika föreningar, fyllde 100 år. Hur firar man det på ett bättre sätt än att spela in klubbens 13:e SM-guld och att dessutom avgöra på hemmaplan. Detta är ett av alla 40 minnesvärda ögonblick som SHL.se kommer att uppmärksamma under säsongen med anledning av att det är den 40:e säsongen som spelas i SHL.

Resultat: Idel bortasegrar i lördagens sena matcher i SHL
13/12 

MODO Hockey tog en riktigt efterlängtad seger i Linköping där William Nylander blev hjälte i förlängningen, Färjestad bärgade sin femte raka seger efter uddamålsvinst i Växjö och i Luleå bjöds vi på sanslös dramatik när HV71 vände på ett tvåmålsunderläge i slutet.

Sanslös vändning av HV71 borta mot Luleå
13/12 

Halvvägs in i tredje perioden såg det ut som att Luleå skulle ta tre viktiga poäng hemma mot HV71. Ledning med 4-2 och bra spel förbyttes dock i ett målras på några minuter när gästerna gjorde tre mål, det sista av Patrik Carlsson dessutom i numerärt underläge. HV71 satte därmed punkt för sin svit om tre raka förluster.

Klubbnyheter
MODO föll i DM-finalen
19:03 

MODO Hockey förlorade dagens DM-final mot Örnsköldsvik HF. I Fjällräven Center vann ÖHF med 10-8 (ÖHF ledde med 6-0 vid nedsläpp). – Vi började matchen bra men sedan när vi började stå still och spela hockey så räckte det inte, säger Henrik Gradin, assisterande coach i MODO Hockey.

De tuffa klapparna köper du från oss
13:47 

Vi har klapparna som passar alla Örebro Hockey-fans. Du hittar dem i vår julbutik i gallerian Vågen, i NeH Sports souvenirbutik på Hertig Karls Allé 71, i Behrn Arena under matcherna och i webbshopen.

Julkalendern - 20 December
08:30 

Julkalendern - 20 December: Se vem som gömmer sig bakom den tjugonde luckan.

Inför Örnsköldsvik HF - MODO Hockey
19/12 

Det är upplagt för hockeyfest i Fjällräven Center när årets distriktsmästare ska koras. Örnsköldsvik HF står som värd och hemmalag i mötet med MODO Hockey. – Vi går alltid för att vinna – det gör vi imorgon också, säger MODO Hockeys assisterande coach Henrik Gradin.

God jul önskar Skellefteå AIK
19/12 

Skellefteå AIK har fått spelledigt från SHL och CHL samtidigt som julen närmar sig. Här får du som besökare lite information för jul och nyår.

LHC och Roger Melin förlänger inte
19/12 

Linköping Hockey Club meddelar idag att klubben och huvudtränaren Roger Melin inte kommer att förlänga avtalet mellan parterna efter den innevarande säsongen. Roger har idag ett treårsavtal med klubben som utgår efter denna säsong.

Video från SHL Play
1:32

40 ögonblick - Lindbom avgör

2:07

SHL Slowmo

4:00

Veckans snyggaste räddning 16/12

4:00

Veckans snyggaste mål 16/12

1:32

40 ögonblick - Brynäs sagolika guldår

3:38

Straffläggning Skellefteå-Djurgården.

3:49

Straffläggning Brynäs-Örebro.

3:32

Växjö Lakers - Färjestad BK

4:30

Luleå Hockey - HV71

3:29

Linköpings HC - MODO Hockey

3:08

Brynäs IF - Örebro Hockey

3:19

Skellefteå AIK - Djurgårdens IF

2:58

Leksands IF - Frölunda HC

0:39

Inför Växjö Lakers-Färjestad BK

0:40

Inför Luleå Hockey-HV71

0:36

Inför Linköping HC-MODO Hockey

Tabell
 LagGPGDP
1Skellefteå AIK302864
2Frölunda HC301353
3HV71301551
4Linköping HC30848
5Örebro Hockey30947
6Växjö Lakers30744
7Djurgården Hockey30-944
8Färjestad BK30-1642
9Brynäs IF30-740
10Luleå Hockey30-439
11MODO Hockey30-2034
12Leksands IF30-2434
Poängliga
 SpelareGPGATP
1Jeff Taffe29121931
2Erik Christensen2891827
3Anton Rödin30121426
4Derek Ryan3081826
5Greg Scott 27131225
6Jacob Micflikier29121325
7Mathis Olimb2761925
8Broc Little30121224
9Robert Rosén2981523
10Johan Ryno3081523
11Tuomas Kiiskinen3013922
12Tomi Sallinen30121022
LIVE
26/12 16:00
MODO0
VLH0
26/12 16:00
DIF0
LIF0
26/12 16:00
FBK0
LHF0
26/12 16:00
FHC0
LHC0
26/12 18:30
ÖHK0
SAIK0
26/12 18:30
HV710
BIF0
28/12 16:00
MODO0
LIF0
28/12 16:00
VLH0
LHF0
28/12 16:00
LHC0
ÖHK0
28/12 16:00
HV710
SAIK0
28/12 18:30
DIF0
BIF0
28/12 18:30
FBK0
FHC0
30/12 19:00
LHF0
DIF0